Ja se kur dhe ku do të luhet finalia e Copa del Rey!

0
276

Ja se kur dhe ku do të luhet finalia e Copa del Rey!

Federata e futbollit spanjol ka konfirmuar këtë të hënë se finalja e Copa del Rey 2017/18 ndërmjet FC Barcelonës dhe Sevilla FC do të zhvillohet në Wanda Metropolitano.

Drejtues të të dyja skuadrava ishin takuar në zyrat e Federatës Spanjole të Futbollit në qendrën stërvitore Las Rozas, ku Barcelona kërkojë që data e finales të mos jet afër datave të Gjysëmfinales të Ligës së Kampioneve, ku në rast kualifikimi nga Barcelona aro do të zhvilloheshin në mes datave 25 dhe 25 Prill dhe 1 dhe 2 Maj.

Në fund u vendos që finalja e Copa del Rey të mbahet më 21 Prill.

Nga ana tjetër, pericioni i Sevillas ishte që ndeshja e kupës të zhvillohet në stadiumin e tyre, në Sánzhez Pizjuán.

Në fund, u vendos se do të jetë Wanda Metropolitano i Atlético de Madrid, stadiumi që do të zhvillohet finalia, duke e heshur posht përfundimisht opsionin Santiago Bernabéu.

Fusha e Atleticos, mes gjith alternativave, rezultonte zgjedhja më logjike më këto kushte. Si Barcelona ashtu edhe Sevilla kanë distancë të njëjtë nga Madridi dhe do të ja mundësonte fansave të udhëtojnë me avion, tren apo edhe autobus.

Stadiumi i Atletikos ishte nikoqir i finales së Copa del Rey të sezonit 2015/16, atëher në stadiumin Vicente Calderón ku finalist ishin pikërisht Barcelona dhe Sevilla.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here